Introverti versus Extroverti

EXTROVERT…

Obchod, komercia a management sú odvetvia, kde sa hádam najviac presadzujú extroverti. Častokrát sú to povolania, kde sa charizma vodcu, schopnosť nadchnúť a presvedčiť iných a vyvolať pozitívne emócie vyslovene vyžaduje. Znamená to však, že introverti v tomto prostredí nemajú miesto alebo nemajú schopnosť sa vo výrazne konkurenčnom prostredí presadiť?

Štúdia na The Harton School of the University of Pennsylvania preukázala, že extroverti v skutočnosti vyvolávajú viac negatívnych emócií v iných ľuďoch a nadväzujú komplikovanejšie vzťahy s kolegami. Ostatní dokonca považujú extrovertov za mierne arogantných ľudí v pracovnej oblasti. Existujú však aj hanbliví extroverti, ktorí sa napríklad vyhýbajú nadväzovaniu kontaktov s cudzími ľuďmi. Na druhej strane je veľmi veľa introvertov, ktorí sú spoločenskí ľudia a ktorí nemajú problém s nadväzovaním rozhovorov s cudzími ľuďmi na spoločenskom podujatí.

Extrovertov baví veľká skupinová práca a sú podnecovaní interakciami so svetom okolo nich. Pokiaľ ide o brainstormingové stretnutia, konferenčné hovory a skupinové stretnutia, práve tu sú vo svojom živle. Všeobecne sú extroverti vnímaní ako tí, ktorí čerpajú energiu z interakcií s inými ľuďmi, zatiaľ čo introverti prijímajú energiu z vlastného vnútra. Nie je to však celkom pravda. ​Najnovší výskum preukázal, že introverti strávia približne rovnaké množstvo času s ostatnými ľuďmi ako extroverti a čas strávený s druhými ľuďmi si užívajú rovnako.  Podobne, extroverti aj introverti, dávajú rovnakú energiu aj do rozhovorov.

Štúdia preukázala, že až 96 percent vedúcich a riadiacich pracovníkov sú extroverti. V ankete sa však až 65 percent vedúcich pracovníkov vyjadrilo, že zodpovedný líder by mal mať v sebe kúsok introverta.

Extroverti majú v sebe dostatok nadšenia a sebavedomia, aby „vydolovali“ to najlepšie zo svojich podriadených, ale na druhej strane venujú svoj čas aj mnohými inými smermi. Tak môžu potlačiť iniciatívu svojich podradených a tým im vziať akúkoľvek odvahu, aby predniesli svoje nápady. Introvertní vodcovia naopak počúvajú návrhy svojich podriadených a vedú ich k iniciatíve.

O extrovertoch tiež platí, že majú napríklad viac priateľov na Facebooku. Ukázalo sa však, že networking nie je iba o množstve kontaktov. Napríklad pri hľadaní práce dokážu extroverti síce rozhodiť siete na viacero strán, to však ešte neznamená, že majú aj viac pracovných ponúk od svojich kamarátov a známych. Získať prácu je viac o kvalite a rozmanitosti kontaktov, ako o počte ľudí, ktorých poznáte.

Ako sme uviedli na začiatku, predpokladá sa , že vlastnosti extrovertov budú v oblasti obchodu nepomernou výhodou a v tomto segmentu budú dominovať práve ľudia, ktorí sa rýchlo nadchnú pre nové veci a ktorí musia byť spoločenskí a asertívni. Pravda je však taká, že to dokážu rovnako aj extroverti aj introverti.

Treba však objektívne priznať, že sú to práve extroverti, ktorí sú dušou tímu, či nositeľmi a udržiavateľmi dobrej nálady. Tiež sú proaktívni, dokážu sa nadchnúť pre nové myšlienky, ako aj preniesť toto nadšenie na ostatných. Sú to práve oni, ktorí udržujú dynamiku v skupine počas porád, meetingov a workshopov. Sú to zväčša tímoví hráči, pričom komunikujú otvorene a často bez zábran, čo na jednej strane je pre ich nadriadených výhoda, keďže títo dostávajú okamžitú spätnú väzbu, avšak, žiaľ, niekedy svojou otvorenosťou dokážu svoje okolie zraniť.

Ako využiť vlastnosti extrovertov na vytvorenie zdravej tímovej dynamiky?

Stanovte im jasné hranice a mantinely

Byť proaktívny je síce super, ale pre nadriadeného, ktorý má takéhoto snaživca v tíme, sa prílišná proaktivita jedného z členov tímu môže stať vyslovene obťažujúcou. Pokiaľ takýto človek nedostane jasné mantinely, ktoré musí vždy dodržiavať, môže sa postupne stať akýmsi „tieňovým“ vedúcim tímu a tak podkopávať autoritu lídra, alebo si, celkom jednoducho, začne robiť veci „po svojom“.

Uznajte ich a pochváľte

Jedným z najlepších spôsobov ako extroverta motivovať, je často ho verbálne pochváliť. Samozrejme zaslúžene. V správe uverejnenej v časopise Frontiers in Human Neuroscience vedci zistili, že pre extrovertov je pochvala výrazným motivačným prostriedkom – omnoho výraznejšia ako pre introvertov. Preto sa zamerajte na ocenenie aktivít a krokov, ktoré extroverti podnikajú a pokiaľ je potrebná negatívna spätná väzba smerom k nim, realizujte ju vždy najlepšie medzi štyrmi očami.

Buďte úprimní a otvorení

Pochvala ako motivácia pre extroverta je na jednej strane vynikajúci nástroj, na strane druhej táto pochvala by mala byť vždy úprimná a hlavne za reálny prínos pre spoločnosť alebo tím. Z dlhodobého hľadiska nemá význam extrovertovi „pochlebovať“, prípadne ho zavádzať rôznymi nereálnymi víziami typu: „Ty budeš raz môj nástupca“, „Ty si jediný, ktorému môžem dôverovať“ a pod. Zo strany nadriadeného sa v tomto prípade jedná iba o čistú manipuláciu, ktorá nemá nič spoločné s vedením a motiváciou ľudí. Takáto manipulácia alebo neúprimnosť sa nielenže minie účinku, ale v konečnom prípade sa môže obrátiť aj proti vám.

Zapájajte ich do projektov

Vynikajúcim spôsobom ako správne uchopiť a nasmerovať energiu extroverta správnym spôsobom, je zapojiť ho do rôznych projektov. Pokúste sa nájsť „oblasť spolupráce“, ktorá by vyhovovala vám, členom tímu i samotnému extrovertovi. Vedenie časti porád, diskusií a workshopov, spracovanie dát a ich príprava pre vedenie spoločnosti, prezentácia pre ostatných členov tímu, príprava výstupov pre marketing a pod. sú iba krátkym príkladom toho, v čom sa môže extrovert realizovať a zároveň byť prínosom pre ostatných členov tímu. Ani pri tomto bude však nezabúdajte na odporúčania, o ktorých sme písali o niekoľko riadkov vyššie.

INTROVERT…

„Som kôň stvorený pre jeden postroj, nie pre tandemovú alebo tímovú prácu, pretože dobre viem, že ak mám dosiahnuť konečný cieľ, je zásadné, aby myslela a viedla jedna osoba.“

(Albert Einstein)

Viete, čo mali spoločné Warren Buffett, J.K. Rowling, Charles Darwin, Mark Zuckerberg, Mahatma Gándhí, Hillary Clintonová, či Larry Page? Všetci títo boli introverti.

Slovníky definujú introverta (z latinského intro = vnútri, versio = obracať) ako človeka, ktorý sa obracia do svojho vnútra, zameriava sa na svoj vnútorný svet, v ktorom prevláda fantázia a predstavivosť. Sú to ľudia premýšľaví, mlčanliví, snažia sa zachovať odstup od ostatných  a navonok sa javia ako nespoločenskí. Štatistiky hovoria, že pomer introvertov k extrovertom je cca 25 – 30% ku 75-70%. Niektoré zdroje ale uvádzajú, že je to až 50% – 50%.

Každý zamestnávateľ alebo nadriadený túži po asertívnom, ambicióznom, komunikatívnom extrovertovi, tímovom hráčovi s líderskými schopnosťami. Pre introvertov je veľmi ťažké napasovať sa do takto nastavených mantinelov a systému. Preto sa ľudia s introvertnou povahou naučili často hrať na extrovertnú nôtu, len aby v spoločnosti, v ktorej prevažujú extroverti, prežili. Je to však pre nich zaťažujúce a vyčerpávajúce, nakoľko ich to stojí veľmi veľa úsilia a pretvárky.

Carl Jung, švajčiarsky psychoterapeut vo svojej teórii psychologických typov kategorizoval introvertov ako ľudí, ktorých samota robí šťastnými, majú bohatú predstavivosť a umelecké tendencie. Často stoja mimo spoločnosti a sú takmer vždy „tí nepochopení“. Jung ich vykresľuje ako jedincov, ktorí dávajú veľký význam svojmu vnútornému pohľadu na svet a svoje rozhodnutia prinášajú väčšinou na základe svojich vnútorných nemenných presvedčení.

Ešte v roku 2011 bola introvertnosť posúdená Americkou psychiatrickou asociáciou ako porucha osobnosti! Len preto, lebo introverti radšej ostávajú doma so svojimi myšlienkami a vo svojom vnútornom myšlienkovom svete, ešte neznamená, že sú problémoví alebo je s nimi niečo v neporiadku.

Introverti si veľmi starostlivo vyberajú ľudí, s ktorými sa dokážu kamarátiť a nadväzovať dlhodobé kvalitné priateľstvá. Introvert sa vyžíva v dlhých, hodinových rozhovoroch, ktoré naplnia inšpiráciou obe strany. Preto je pre neho náročné nájsť ľudí, s ktorými môže viesť hlboké diskusie alebo len jednoducho byť v ich spoločnosti a nemusieť povedať ani slovo.

Majú tendenciu ticho pozorovať a robiť si mentálne poznámky predtým, ako sa sami dostanú do interakcie so svojim okolím. To im umožňuje vstupovať do konverzácie s dôverou a bezúhonnosťou.

Na základe toho, čo sme uviedli vyššie, môžeme povedať, že v každej spoločnosti alebo v každom tíme je každý tretí až každý druhý člen introvert. Pre svoje pracovné okolie môžu však byť zdrojom inšpirácie a v turbulentných situáciách zdrojom pokoja a rovnováhy.

Ako pomôcť introvertom, aby boli motivovaní a plnohodnotní členovia tímu?

Dajte im ich vlastný priestor

Nenúťte ich do vecí, ktoré im môžu byť nepríjemné, nekričte na nich, keď im nerozumiete. Hovorte s nimi a nechajte im dostatok času na formuláciu ich myšlienok alebo odpovedí. Veďte ich k tomu, aby hovorili o svojich potrebách, ale aj o tom, že vám urobí veľkú radosť, keď sa z času na čas prekonajú a prídu medzi ľudí.

Netlačte ich zbytočne do sociálnych interakcií, pokiaľ to nie je nevyhnutné

Introverti nepociťujú túžbu obklopovať sa ľuďmi 24 hodín denne. Ak ich budete nasilu tlačiť do spoločenského správania, jediné čo tým dosiahnete je, že vyvoláte ešte väčší odpor a afektové správanie najťažšieho kalibru – introvert je totiž schopný bez mihnutia oka postávať celý večierok pri bare a čítať najnovšie články na svojom mobile.

Zapojte ich do dlhodobých projektov

Introverti radi pracujú samostatne na nezávislých projektoch a jasne definovaných úlohách. Niekedy sú doslova posadnutí dosiahnutím svojich životných cieľov. Introverti si všímajú detaily a javy, ktoré iní nevidia. Sú vynikajúci pozorovatelia a neustále analyzujú každodenné situácie. Majú dobre vyvinutú intuíciu a dokážu „čítať“ v ľuďoch. Introverti vám môžu pomôcť stmeliť váš tím, pretože vedia rozrozprávať ľudí a rýchlejšie rozpoznávajú nepohodu kolegov. Často prichádzajú s originálnym riešením, ale je to podmienené dlhším časom na analýzu a roztriedenie svojich myšlienok.

Vyzývajte ich k aktivite

Introverti na rozdiel od extrovertov preferujú držať sa v úzadí. Čím je väčšia skupina v ktorej pracujú, tým je táto tendencia silnejšia. Často je potrebné podnecovať ich k určitému konaniu alebo akcii. Introvert síce vyzerá, že chce niečo povedať, ale trpezlivo čaká, kým bude vyzvaný.

Pokračovaním v prehliadaní tejto webovej stránky súhlasíte s používaním cookies. viac informácií

Nastavenia cookies na tejto webovej stránke sú nastavené na "Povoliť cookies" vám prehliadanie možné skúsenosti. Ak budete pokračovať na používanie tejto webovej stránky bez zmeny nastavenia cookies alebo kliknite na tlačidlo "Prijať" nižšie potom dávate súhlas k tomu.

Zavrieť