Veľmi málo ľudí je čistých introvertov alebo čistých extrovertov. Vedci najnovšie vyjadrili predpoklad, že až dve tretiny ľudí patria do osobnostnej kategórie tzv. „ambivert“. Hoci v minulosti sa o takomto type osobnosti vôbec nehovorilo a ľudia sa stroho škatuľkovali na dva typy, väčšina ľudí, ktorí sú ambivertmi boli vlastne po celý život zaraďovaní do zlej kategórie a neraz boli podľa nej aj posudzovaní.
„Ambivert sa úplne prirodzene zapája do rozhovoru. Má dostatok sebavedomia ak má niekoho presvedčiť alebo uzatvoriť predaj. Avšak v porovnaní s extrovertmi sú viac naklonení počúvať zákazníkove záujmy a menej podliehajú vzrušeniu alebo priveľkej sebaistote,“ vysvetľuje jeden z odborníkov Adam Grant z pensylvánskej univerzity. Na rozdiel od extrovertov, ktorí niekedy nevedia, kedy majú prestať rozprávať a introvertov, ktorí sa môžu mať niekedy problém prehovoriť, ambiverti inštinktívne vedia, kedy je potrebné počúvať, kedy rozprávať a kedy naopak byť ticho.
Ambivert je typ osobnosti, ktorý dlho nebol vôbec uznávaný a bol považovaný za výmysel. Podľa behaviorálneho psychológa Hansa Eysenecka, ktorý v roku 1947 vytvoril pojem „ambivert“. Ambiverti ponúkajú dobrú rovnováhu medzi precitlivenosťou niektorých introvertov a dominanciou niektorých extrovertov. Pojem ambivert získal popularitu až v roku 2013, kedy bol oficiálne uznaný odborníkmi za reálny typ osobnosti a bol dôkladne opísaný v magazíne Psychological Science odborníkmi z University of Pennsylvania.
Záleží vždy od aktuálnej situácie a osôb, s ktorými ambiverti vstupujú do interakcií. Môžu byť niekedy až drzí, ale i plachí a utiahnutí. „Je to niečo podobné ako keď je človek bilingválny,“ vysvetľuje ďalší expert na vzory správania a typy osobností Daniel Pink pre Wall Street Journal a pokračuje: „Majú širšie spektrum zručností a sú schopní komunikovať s rôznymi typmi ľudí podobným spôsobom, ako keď je niekto bilingválny – teda hovorí napríklad aj anglicky aj španielsky.“
Ambiverti majú veľmi vyvinutú empatiu a emočnú inteligenciu. V komunikácii s druhými využívajú široké spektrum svojich osobnostných čŕt a prejavov v závislosti od situácie, kontextu a ľudí, ktorí ich obklopujú. V niektorých situáciách sa môžu cítiť nepríjemne a správať sa ako introverti, ale na iných presne naopak. Ich vrodená empatia a schopnosť vcítiť sa do pocitov druhých ich však môže zvádzať k istej neúprimnosti, resp. k tomu, že hovoria druhým to, čo očakávajú, že chcú počuť.
Ako spoznám, že som Ambivert
- Pokiaľ sa v rozhovore objaví pre vás zaujímavá a blízka téma, ste radi, že môžete o nej hovoriť. Naopak, pri témach, v ktorých nie ste úplne „doma“, budete radšej v úzadí a počkáte na vhodnú príležitosť, aby ste do rozhovoru mohli vstúpiť.
- Vo všeobecnosti ste vždy radi, keď spoznávate nových ľudí.
- Príliš veľa času strávený s inými ľuďmi môže byť pre vás vyčerpávajúci. Potrebujete istý čas a priestor iba seba.
- Vaše profesionálne Ja – to, ktoré poznajú vaši kolegovia v práci, sa cíti koná a komunikuje ako iná osoba ako tá, ktorú poznajú a vidia vaši priatelia a blízki.
- Pri spolupráci a komunikácii s druhými máte tendenciu vyvažovať ich správanie. Pokiaľ ste s výraznými extrovertmi, ste tichší. Naopak, pokiaľ ste s tichým extrovertom, váš prejav je výraznejší.
Samozrejme, tak ako aj iné osobnostné typy, tak aj tento má svoje negatíva. Typickí ambiverti totiž cítia veľký tlak, aby sa prispôsobovali osobnosti, s ktorou práve sú. Keď sú napríklad s extrovertom, snažia sa správať ako oni, čo môže byť neraz únavné a najmä neautentické. Teda svojím spôsobom môže ísť o pretvárku niekedy aj pred sebou samým. Môžu sa tak dostať do situácie, v ktorej sa v konečnom dôsledku budú cítiť nepohodlne.
„Kľúčom k tomu, aby ste si našli prácu, ktorú máte radi a na ktorej vám záleží, je ostať verný svojmu temperamntu“.
Susan Cain, spisovateľka