Určite ste sa vo svojom pracovnom, či osobnom živote stretli s človekom, ktorý všetko vie, všade bol, tam, kde nebol, tam sa práve chystá a ktorý neúnavne s každým a na počkanie zdieľa svoje názory a skúsenosti. Má odpovede na všetky otázky a riešenia na všetky situácie, pričom ich prezentuje ako jediné správne. Je to jednoducho taký „chrobák Truhlík“. Spolužitie i spolupráca s takýmto človekom je nielen náročná, ale častokrát aj veľmi vyčerpávajúca. Rovnako takéto správanie môže mať vplyv na zdravú atmosféru a jednotu pracovného tímu.
Michael Kerr, medzinárodný spíker a prezident spoločnosti Humor v práci spomína niekoľko typov, ako v takomto prípade efektívne komunikovať, vyhnúť sa frustrácii, ktorá pri taktom jednostrannom správaní logicky vzniká a zároveň si udržať úsmev na tvári.
- Pokiaľ ste líder, vytvárajte priestor pre všetkých členov tímu
Pokiaľ ste vedúci tímu, snažte sa poukázať na to, že je úplne v poriadku pokiaľ niekto nevie všetko. Podporujte v tíme výmenu nápadov a neustále opakujte, že ako tím sa snažíte objaviť nové riešenia spoločne. Príkladom môže byť aj napr. veta: „To je výborné. Vďaka za myšlienku. Teraz chceme počuť nápady aj od XX a XY. “
- Snažte sa byť v doma v danej problematike
Na stretnutie s „Truhlíkom“ sa dopredu pripravte. Pripravte si fakty, čísla, argumenty, prípadne aj celú agendu rozhovoru, ktorej sa budete pridržiavať. To vám poskytne kontrolu nad časom i celým vedením rozhovoru. Ak budete pripravení, bude sa vám ľahšie odpovedať i argumentovať.
- Majte zmysel pre humor
Určite to nie je to vždy jednoduché, ale zachovať si v takýchto situáciách zdravý zmysel pre humor je pre vás i pre vašich kolegov vždy lepšie ako skĺznuť do sarkazmu. Ten by „Truhlíka“ iba motivoval k ďalšiemu „mudrovaniu“.
- Neberte si to osobne
Poučovanie zo strany „Truhlíka“ neberte osobne. Tak, ako sa snaží poučovať vás, poučuje aj celé svoje okolie. Dôležité je v každej situácii zachovať si zdravý nadhľad a chladnú hlavu.
Tip na záver: Áno, neustále poučovanie zo strany kolegu môže byť, najmä z dlhodobého hľadiska, veľmi frustrujúce. Avšak dôležité je vidieť v týchto situáciách nie nepríjemného človeka, ale nepríjemné správanie. Na mieste je tu otázka – „Čo motivuje „Truhlíka“ k jeho správaniu?“ „Truhlíci“ sa často snažia získať práve uznanie. Pokiaľ teda môžete, uznajte „Truhlíkovi jeho vedomosti alebo skúsenosti, avšak zdieľajte aj svoj názor. Veľmi dôležitý a potrebný je tu najmä vzájomný rešpekt – Váš i jeho.